Sıkça Sorulan Sorular

 

SAÇ EKİMİ NEREDE KİM TARAFINDAN YAPILMALIDIR?
Saç ekimi cerrahi bir işlemdir. Bir çeşit doku naklidir. Bu yüzden steril şartların mevcut olduğu hastahane ya da cerrahi tıp merkezlerinde yapılmalıdır. Saç ekimi Plastik Cerrah veya Dermatoji Uzmanlarının öncülük ettiği ekipler tarafından yapılır. Ekibin deneyimi saç ekiminin sonucunu ve kalitesini artıran önemli bir faktördür. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi bünyesinde iki Plastik Cerrah ve dört deneyimli hemşire ile saç ekimi yapılmaktadır.

İŞLEM NE KADAR SÜRER?
İşlemin ne kadar süreceği kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Süreyi alınan kök sayısı, ekim yapılacak alanın genişliği, hastanın işleme uyumu gibi faktörler belirler. Ortalama genişlikte açıklığı olan bir hastada kaliteli bir ekim için yaklaşık 6-8 saat gibi bir süre gerekebilir. Bunun yanında açıklığın çok fazla olduğu ve enseden yeterince greft alınabilen hastalarda bu süre 12 saate çıkabilir.

BİR SEANSTA KAÇ KÖK (GREFT) EKİLEBİLİR?
Bir seansta çıkarılabilecek kök sayısı tamamen verici sahanın (yani iki kulak arasındaki saç alınan ense bölgesinin) verimiyle ilgilidir. Ense saçı ne kadar sık ve ensedeki kökler ne kadar kaliteliyse hem alınabilen kök sayısı hem de ekimin kalitesi artacaktır. Ayrıca cildin elastikiyeti saçların yönü ve açısı da alınabilen kök sayısını etkileyen faktörlerdir. Bununla birlikte saç ekiminde amaç verici sahada seyreklik yapmayacak oranda maksimum kökün alınarak alıcı sahaya ekilmesidir. Ayrıca ekim yapılacak alanın ihtiyacına göre alınan kök sayısı belirlenmektedir. Kliniğimizde alıcı alanın ihtiyacına ve verici alanın verimine göre değişmekle birlikte 2000-4500 kök arasında genel olarak 3000 kök civarında ekimler yapılmaktadır. (Kök sayısı x 2.5 = ekilen saç teli sayısı)

İŞLEM SONRASI NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM?
Ekilen köklerin yaşaması açısından ilk üç gün oldukça önemlidir. Bu yüzden ilk üç günlük sürede spor, ağır iş gibi yorucu faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Saçekimi yapılmış hastalarda yaptıkları işe göre değişmekle birlikte üçüncü veya beşinci gün işe başlamak mümkündür.

EKİLEN SAÇ DÖKÜLÜR MÜ?
Ekilen saç genellikle dökülmeyen alan olan iki kulak arası ense bölgesinden alındığı için nakledilen alanda da aynı karakteri gösterir ve dökülmez.

EKİLEN SAÇ BEYAZLAR MI?
Kişinin normal saçı gibi ekilmiş olan saçlarda beyazlayabilir.

İŞLEM SONRASI YÜZÜM ŞİŞER Mİ?
Saç ekimi ve alımı işlemi sırasında hem kanama kontrolü ve sağlamak hem de kökleri daha iyi görebilmek için cilt altına sıvı enjekte edilir. Gerek bu sıvılardan dolayı gerekse işleme bağlı travmadan dolayı hafif şişme olabilir. Ekim sonrası ilk günlerde kitap okumak bilgisayar başında vakit geçirmek gibi uzun süre kafayı öne eğmeyi gerektirecek işler yapılırsa yüzün bir miktar şişmesi kaçınılmazdır. Ancak kurallara uyulduğu takdirde hastayı rahatsız edecek şişlik olmamaktadır.

SAÇ EKİMİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?
Saç ekimi lokal anestezi ile yapılır. Lokalanestetik ilaçlar kafa derisi altına çok ince uçlu enjektörlerle verilir. Bu anestezi işleminden sonra hasta operasyon boyunca ağrı duymaz.

EKİLEN SAÇLARIN HEPSİ TUTAR MI?
Eğer köklerin alımı dizimi ve nakli sırasında gereken hassasiyet gösterilmişse ve ekim sonrası hasta gerekli hassasiyeti göstermişse ekilen saçların hemen hepsi tutar.

EKİLEN SAÇ NE ZAMAN ÇIKAR?
Ekilen saçlar ortalama üç haftalık bir süre boyunca nakil alanında uzamaya devam ederler. Üçüncü haftanın sonunda ekilen saçın yaklaşık %75-80 dökülür. İşlemden sonra üçüncü ayın sonun da ekilen saçlar kalıcı olarak uzamaya başlar. Ekilen saçların tamamının çıkması 6-8 ayı bulur.

SAÇ ALINAN BÖLGEDEN SAÇ ÇIKAR MI? BURADA SAÇLAR AZALIR MI?
Saçlar enseden kökleriyle birlikte nakledilir. Yani köküyle birlikte çıkarılan saçın yerine yeni saç gelmez. Fakat enseden saç alınırken o bölgeyi seyreltmeyecek oranda kök alımına dikkat edildiği için gözle görülür bir azalma olmaz.

SAÇ ALINAN YERDE İZ KALIRMI?
FUT işleminde saçların alındığı alan dikilirken tirikofitik kapama tekniği kullanımı sayesinde çizgi şeklinde ince bir iz kalır. Bu iz uzamış saçlar altında kesinlikle görülmez. Ancak saçlar kısa kesildiği zaman bu iz görülebilir. FUE yöntemi ile saçekimi sonrası eğer dikkatli alım yapılmışsa birkaç hafta süren geçici kızarıklık dışında iz kalmaz.

FUT MU FUE Mİ?
Her iki yönteminde bir diğerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Ekim yapılacak alanın genişliğine göre iki yöntemi beraber kullanmak da mümkündür. Kliniğimizde ekim yapılacak olan alanı çok geniş olmayan hastalarda FUE, ekim yapılacak alanı çok geniş olan ve tek seansta ekimi tamamlamak isteyen hastalarda FUT ve FUE yöntemleri birlikte kullanılmaktadır. Ayrıca daha önce FUT yöntemi ile ekim yapılmış ve zaten ensede izi olan hastalarda eğer uygunsa FUT ve FUE yöntemleri birlikte kullanılmaktadır.

YANIK DOKUYA AMELİYAT İZİNE SAÇ EKİLİR Mİ?
Saçlı derideki yanık izine, ameliyat izine doğuştan olan saçsız alanlara saç ekimi yapılmakta ve çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Fakat kliniğimizde diğer tedavi metotları denenmemiş saçkırana (alopesi areata) saç ekimi yapılmamaktadır.

VÜCUTTAN SAÇ KÖKÜ ALIYOR MUSUNUZ?
FUE yöntemi ile omuz veya göğüs bölgesinden folikül nakli mümkündür. Ancak bu kıllar asla saç telleri kadar iyi sonuçlar vaat etmediği için alıcı sahada yeterli folikülü olmayan ve saç ekimini yinede çok arzulayan kişilere uygulanabilir. İşlem biraz daha ağrılı ve verici sahada iz saç nakline göre daha fazladır. Kliniğimizde çok nadir olarak uygulanmaktadır.

EKİLEN SAÇ DOĞAL DURUR MU?
İşlemin kalitesi ve doğallığı her ne kadar kök sayısıyla orantılı ise de işlemi yapan ekibin deneyimi ve hassasiyeti sonucu etkileyecektir. Ekilen köklerin sıklığı ve yeni köklere verilecek yön işlemin doğallığını en çok etkileyen faktörlerdir. Bu da ekibin deneyimi ile doğru orantılıdır.

KAFAMDAKİ UYUŞUKLUK NE ZAMAN GEÇER?
Cilt altına verilen lokal anestezikler ortalama 8 saat etkilidir. FUE yönteminde ekim ve alım alanında bir kaç gün yeryer hissizlik olabilir. Fakat bu geçici bir durumdur. FUT yönteminde vericis ahada birkaç ay sürebilen geçici uyuşukluklar olabilir.

İŞLEM SONRASI AĞRI OLUR MU?
Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra dahi hastalar anlamlı bir ağrı bildirmemişlerdir. Buna rağmen işlem sonrası hastaya verilen reçetede ihtiyaç duyduğunda kullanabileceği ağrı kesici mevcuttur.

SAÇ EKİMİ İÇİN SAÇLARI KESTİRMEK ŞART MIDIR?
FUE yönteminde ekim yapılacak saçların alınabilmesi için bu saçların kesilmesi gerekmektedir. Çünkü saç alımı işlemi mikromotor denilen ve ucunda 0.8mm ila 1.3mm çapında metal silindirler bulunan bir cihazla gerçekleştirilmektedir ve ancak çok kısa kesilmiş saçlar bu motorun ucuna yerleşebilmektedir. Fakat FUT yöntemi ile saç ektirebilmek için saçların kesilmesi gerekmez.

KADINLARA SAÇ EKİLİR Mİ?
Evet kadınlara da saç ekilir.

KAŞ KİRPİK EKİLİR Mİ?
FUE tekniği ile kaş kirpik gibi alanlara da kök nakli yapılabilir. Genel olarak kaş ve kirpik ekimi sonuçları saç ekimi kadar doğala yakın olmamaktadır. Kaş dökülmelerinin dışında kaşlardaki ameliyat ve yara izlerine de ekim yapılabilmektedir.

SAKAL BIYIK FAVORİ EKİMİ YAPILIR MI?
Aynı kaş ekiminde olduğu gibi sakal bıyık ve favorideki boşluklar ameliyat ve yara izleri üzerine FUE tekniği ile ekim yapılabilmektedir.

İŞLEM ÖNCESİ TETKİK GEREKİR Mİ?
Kan sayımı (hemogram) ve pıhtılaşma bozukluğu olup olmadığını gösteren tetkikler işlem öncesinde rutin olarak yapılmaktadır.

YAŞ SINIRI VAR MIDIR?
Ciddi kalp ve böbrek hastalığı, ileri düzeyde şeker hastalığı ve cildinde yaygın enfeksiyonu olmayan ense saçı müsait olan her yaştan insana saç ekimi yapılabilir.

SAÇ EKİMİ TEK SEANSLIK BİR İŞLEM MİDİR?
Eğer ense saçından bir seferde alınabilecek kök sayısı açık alanı arzu edilen sıklıkta kapatmak için yeterli ise sorun tek seansta çözülebilinir. Fakat dökülmenin yaygın olduğu durumlarda maalesef tek seansla arzu edilen sonuca ulaşmak güçtür. Ense saçı elverdiğince hastaya saçekimi uygulanabilinir ekim planı tek seans olabileceği gibi bir kaç seansta olabilir. İşlem öncesinde hastaya bu durum mutlaka anlatılmaktadır.

İŞLEM SONRASI KONTROL GEREKİR Mİ?
İşlemden sonraki üçüncü günde saçlarınız özel bir yöntemle yıkanmaya başlanır. Bu yıkamalar toplam on gün buyunca devam eder. İlk üç yıkamadan sonra hasta arzu ederse yıkamalara kendisi devam edebilir. Bunun dışında ekim sonrası 3. hafta 2. ay, 3.ay , 6. ay ve 1. yılda kontrol yapılmaktadır.

İŞLEM SONRASI İLAÇ KULLANMAK GEREKİR Mİ?
İşlem sonrası hastaya yaklaşık bir hafta kullanılması gereken antibiyotik, analjezik (ağrı kesici), anti ödem (şişliğigiderici), mide koruyucu ve kremden oluşan bir reçete önerilir.

EKİM SONRASI SAÇ BAKIM ÜRÜNÜ KULLANMAM GEREKİR Mİ?
Saç ekiminden sonra kullanılması gereken özel bir ürün yoktur. Ekilen saçlar tamamen kendi saçınız olduğundan ve yapay hiçbir şey kullanılmadığından sonrasında bakımı içinde özel bir ürün gerekmemektedir.

EKİLECEK KÖKLERİ SAYABİLİR MİYİM?
Elbette hasta arzu ediyorsa kliniğimizde ekilecek köklerini sayabilir.

İŞLEM AMELİYATHANEDE Mİ YAPILIR?
Operasyon hastanemizde saç ekimi için oluşturulmuş özel girişim odalarında (Lokal ameliyathane) yapılır. İşlem uzun sürdüğünden hasta arzu ettiğinde mola verilir. Yemek yenilir. İşlem boyunca ekiple sohbet edilip televizyon seyredilebilinir.

İŞLEM ÖNCESİ NELER YAPILMALIDIR?
Saç ekiminden 1 hafta öncesinden itibaren ASPİRİN gibi antienflamatuar ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayınız. Geçirmiş olduğunuz ameliyatlar ve varsa kronik hastalıklar (Kalp damar tıkanıklığı, Diabet, Kalp Yetmezliği, Hipertansiyon, Kanama Pıhtılaşma Bozuklukları) konusunda doktorunuza mutlaka bilgi veriniz. Kullandığınız bütün ilaçları, sigara vealkolü doktorunuz bildiriniz. Operasyon öncesinde saçınızı yıkayınız ve herhangi bir krem, jöle veya sprey kullanmayınız. Saçlarınızı kestirmeden operasyona geliniz. Saçlarınız ekibimiz tarafından operasyon sabahı kesilecektir.

Operasyondan 48 saat öncesinden itibaren alkol almayınız ve sigarayı bırakınız veya mümkün olduğu kadar azaltınız. Operasyona gelirken giyip çıkarma esnasında başınıza sürtmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz tipte önden açılıp kapanan bir kıyafetle (gömlek, hırka v.b.) geliniz. Operasyon sonrası araba kullanamayacağınız için eğer aracınız ile gelecekseniz yanınızda kullanacak birisinin olmasına dikkat ediniz.

İŞLEM SONRASI NELER YAPILIR?
İşlem sonrası saç alınan bölge kremlenerek bir pansumanla kapatılır. Ertesi sabah pansumanın çıkarılıp atılması ve ensenin sık sık kremlenmesi söylenir. Tekrar pansuman yapılması gerekmez.

İlk yıkamaya kadar saçlar ıslatılmaz arzu edilirse vücut duşu alınabilinir. Bu süre boyunca yağmur, güneş ve toz ile temastan kaçınılması önerilir. Ortalama bir haftalık süre boyunca alkol kan sulandırıcı ilaçlar nikotin ve kafein alınmaması önerilir. Yine bu süre boyunca hastanın efor sarfetmesini gerektirecek ağır spor hareketlerinden kaçınması gerekir. İlk yıkama yapılıncaya kadar 30-45 derecelik açıyla dik yatması önerilir. Bilgisayar kullanmak kitap okumak gibi başın uzun süre öne eğilmesini gerektirecek eylemler yüzün şişmesine neden olabileceğinden önerilmez. FUT tekniği ile ekim yaptırmış olanlarda başı ani hareket ettirmek ensedeki dikişlerin gerilmesine ve iyileşmenin gecikmesine neden olacağından önerilmez. İşlem sonrası bir aylık süre boyunca hamam sauna solaryum kaplıca deniz havuz önerilmez. Ekilen yeni saçlar çıkmaya başlamadan ustura jilet ve elektrikli tıraş makinaları kullanılmamalıdır. İlk yıkamaya kadar kafadan geçirilmesi gereken elbiseler ve şapka kullanılmamalıdır.

HER DÖKÜLMEYİ SAÇ EKİMİ İLE KAPATABİLİR MİYİZ?
Yöntem ne olursa olsun saç ekiminde yapılan, hastanın mevcut saçlarının dağılımı değiştirilip tekrar organize edilerek kullanılmasıdır. Hastanın saçları, yoğun olduğu bölgelerden, bu bölgelerde eksiklik oluşturmayacak kadar miktarı alınarak dökülen bölgelere nakledilir. Hastanın döküklüğü ne kadar az, alınabilecek saç folikülü miktarı ne kadar fazla ise o kadar doğal ve başarılı bir sonuç elde edilebilir. Alınabilecek saç folikülü sınırlı olan kişilerde kaybın tamamının kapatılmaya çalışılması değil, uygun bölgeler desteklenerek eksikliğin azaltılması mantıklı olacaktır. Aksi takdirde eldeki mevcut foliküller geniş bir alanda çok seyrek bir görüntüye yol açabilir.

SAÇ EKİMİ NEREDE, KİM TARAFINDAN YAPILMALIDIR?
Saç ekimi cerrahi bir işlemdir. Bir çeşit doku naklidir. Bu yüzden steril şartların mevcut olduğu hastahane ya da cerrahi tıp merkezlerinde yapılmalıdır. Saç ekimi Plastik Cerrah veya Dermatoji Uzmanlarının öncülük ettiği ekipler tarafından yapılır. Ekibin deneyimi saç ekiminin sonucunu ve kalitesini artıran önemli bir faktördür. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesinde bünyesinde iki Plastik Cerrah ve dört deneyimli hemşire ile saç ekimi yapılmaktadır.

EKİLEN SAÇLAR KALICI MI?
Dolayısıyla ense bölgesinden diğer alanlara nakledilen saçların kalıcı olacağı öngörülmektedir. Saçlarımızın hangi tellerinin hormonlara duyarlı ve dolayısı ile dökülmeye yatkın olduğu hücresel düzeyde bellidir. Ancak bu tellerin duyarlı olup olmadıklarını ameliyat öncesinden kesin olarak saptamak mümkün değildir. Bu nedenle büyük ihtimalle dökülmeyeceği öngörülen ense saçları transfer için kullanılır. Orijinal yerinde dökülmeyecek saç folikülleri yeni nakledildikleri yerde de mevcudiyetlerini koruyacaktır.

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER
Saç ekimi bir çeşit doku naklidir ve işlem sonrası erken dönemde bakım çok önemlidir. Saç ekimi sonrasında ilk 3 gün süre ile spor ve yorucu işlerden kaçınılmalıdır. Kesinlikle sigara ve alkol içilmemelidir. Çift yastıkla yatılmalı ve mümkün olduğu kadar başı öne eğmeden dik oturulmalıdır.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE NELER YAPILMALIDIR?
Saç ekiminden 1 hafta öncesinden itibaren ASPİRİN gibi antienflamatuar ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayınız. Geçirmiş olduğunuz ameliyatlar ve varsa kronik hastalıklar (Kalp damar tıkanıklığı, Diabet, Kalp Yetmezliği, Hipertansiyon, Kanama Pıhtılaşma Bozuklukları) konusunda doktorunuza mutlaka bilgi veriniz. Kullandığınız bütün ilaçları, sigara ve alkolü doktorunuz bildiriniz. Operasyon öncesinde saçınızı yıkayınız ve herhangi bir krem, jöle veya sprey kullanmayınız. Saçlarınızı kestirmeden operasyona geliniz. Saçlarınız ekibimiz tarafından operasyon sabahı kesilecektir.